Якщо Ви будете хоча б раз на тиждень перечитувати список заповідей Марії Монтессорі для батьків, то взаємини з дітьми можуть вийти на абсолютно інший якісний рівень:
- Дітей вчить те, що їх оточує.
- Якщо дитину часто критикують – вона вчиться засуджувати.
- Якщо дитину часто хвалять – вона вчиться оцінювати.
- Якщо дитині демонструють ворожість – вона вчиться битися.
- Якщо з дитиною чесні – вона вчиться справедливості.
- Якщо дитину часто висміюють – вона вчиться бути боязкою.
- Якщо дитина живе з почуттям безпеки – вона вчиться вірити.
- Якщо дитину часто ганьблять – вона вчиться відчувати себе винуватою.
- Якщо дитину часто схвалюють – вона вчиться добре до себе ставитися.
- Якщо до дитини часто бувають поблажливі – вона вчиться бути терплячою.
- Якщо дитину часто підбадьорюють – вона набуває впевненість у собі.
- Якщо дитина живе в атмосфері дружби і відчуває себе необхідною – вона вчиться знаходити в цьому світі любов.
- Не кажіть погано про дитину – ні при ній, ні без неї.
- Концентруйтеся на розвитку хорошого в дитині, так що в підсумку поганому не залишатиметься місця.
- Будьте активні в підготовці середовища. Проявляйте постійну ретельну турботу про неї. Показуйте місце кожного розвивального матеріалу і правильні способи роботи з ним.
- Будьте готові відгукнутися на заклик дитини, яка потребує вас. Завжди прислухайтесь і відповідайте дитині, яка звертається до вас.
- Поважайте дитину, яка зробила помилку і зможе зараз або трохи пізніше виправити її, але негайно суворо зупиняйте будь-яке некоректне використання матеріалу і будь-яку дію, що загрожує безпеці самої дитини або інших дітей.
- Поважайте дитину, що відпочиває або дивиться за роботою інших, або розмірковує про те, що вона зробила або збирається зробити.
- Допомагайте тим, хто хоче працювати, але поки не може вибрати собі заняття до душі.
- Будьте неустанними, роз’яснюючи дитині те, чого раніше вона зрозуміти не могла – допомагайте дитині освоювати те, що не було освоєно раніше, долати недосконалість. Робіть це, наповнюючи навколишній світ турботою, стриманістю і тишею, милосердям і любов’ю. Будьте готові допомогти дитині, яка перебуває в пошуку і бути непомітним для тієї дитини, яка вже все знайшла.
- У поводженні з дитиною завжди дотримуйтеся кращих манер – пропонуйте їй краще, що є у вас самих.
10 принципів виховання дітей, рекомендованих Янушем Корчаком:
- Не чекай, що твоя дитина буде такою, як ти або такою, як ти хочеш. Допоможи їй стати не тобою, а собою.
- Не вимагай від дитини плати за все, що ти для неї зробив. Ти дав їй життя, як вона може віддячити тобі? Вона дасть життя іншій, та – третій, і це незворотний закон подяки.
- Не зганяй на дитині свої образи, щоб у старості не їсти гіркий хліб. Бо що посієш, те й зійде.
- Не стався до її проблем звисока. Життя дане кожному під силу, і будь упевнений – дитині життя важке не менше, аніж тобі, а може бути, і більше, оскільки у неї немає досвіду.
- Не принижуй!
- Не забувай, що найважливіші зустрічі людини – це її зустрічі з дітьми. Звертай більше уваги на них – ми ніколи не можемо знати, кого ми зустрічаємо в дитині.
- Не муч себе, якщо не можеш зробити щось для своєї дитини, просто пам’ятай: для дитини зроблено недостатньо, якщо не зроблено все можливе.
- Дитина – це не тиран, який заволодіває всій твоїм життям, не тільки плід від плоті і крові. Це та дорогоцінна чаша, яку Життя дало тобі на зберігання і розвиток в ній творчого вогню. Це розкріпачена любов матері і батька, у яких буде рости не «наша», «своя» дитина, але душа, дана на зберігання.
- Умій любити чужу дитину. Ніколи не роби чужій дитині те, що не хотів би, щоб робили твоїй.
- Люби свою дитину будь-якою – неталановитою, невдахою, дорослою. Спілкуючись з нею – радій, бо дитина – це свято, яке поки що з тобою.